سئو

هشدار متخصص گوگل در خصوص عناصر سفارشی در هدر سایت

جان مولر تحلیلگر ارشد جستجو و رهبر تیم روابط جستجو در گوگل و لینکدین در خصوص قرار دادن عناصر سفارشی در هدر سایت که می توانند رندر گوگل را مختل کنند و به طور بالقوه به سئو آسیب وارد کنند هشدار داد. وی در این خصوص JSON-LD را به عنوان یک جایگزین انعطاف پذیر معرفی نمود.

در این مقاله خواهید خواند

  • قرار دادن تگ های HTML سفارشی در هدر صفحات وب می تواند رندر و نمایه سازی (ایندکس) صفحات شما را برای گوگل مختل کند و به طور بالقوه بر SEO وب سایت شما تأثیر بگذارد.
  • تگ‌های سفارشی با وجود مزایایی که برای توسعه دهندگان وب دارد؛ به دلیل مشکلات سازگاری و تاثیرات احتمالی بر تفسیر ساختار صفحات وب باید با احتیاط استفاده شوند.
  • تگ‌های JSON-LD جایگزین مناسبی برای تگ‌های سفارشی هستند که با ارائه ابرداده‌های ساختاریافته، ضمن بهبود سئوی صفحه، انعطاف‌پذیری را نیز برای شما ارائه خواهند کرد.


اخیراً در توییتر بحثی در مورد اعتبار استفاده از عناصر سفارشی در بخش صفحات وب وجود داشت. عناصر سفارشی بخشی از مشخصات Web Components هستند که به توسعه دهندگان این امکان را می دهند تا عناصر HTML را متناسب با نیازهای خود ایجاد کنند.

با استفاده از تگ های سفارشی، توسعه دهندگان می توانند عناصر HTML قابل استفاده مجدد و مستقلی بسازند که مستقل از بقیه کدها عمل کنند.

فردی در توییتر این سئوال را مطرح کند که : «آیا کسی می‌داند داشتن یک عنصر سفارشی در هدر صفحه از نظر فنی معتبر است یا خیر؟» جان مولر، یکی از مدافعان جستجو در گوگل، پیشنهاد کرد که این عمل به طور بالقوه می‌تواند نحوه نمایش و نمایه سازی صفحه توسط گوگل را مختل کند.

مولر در پاسخ به این سئوال اینگونه می گوید:
«استفاده از عناصر سفارشی در احتمالاً رندر صفحه در جستجوی Google را خراب می‌کند. اگر متا تگ‌های «جستجو» و غیره در زیر عناصر سفارشی وجود داشته باشد که باید در باشند (مانند robots noindex)، ممکن است Google آنها را در حین رندر تشخیص ندهد.»

آشنایی با نحوه نمایش صفحات وب توسط گوگل

برای درک کامل پیامدهای بیانیه مولر، مهم است که بدانیم گوگل چگونه صفحات وب را ارائه می دهد. می توانید HTML یک صفحه وب را به عنوان یک دستورالعمل و منابعی مانند CSS، جاوا اسکریپت، تصاویر و ویدیوها را به عنوان مواد تشکیل دهنده در نظر بگیرید.
فرآیند رندر همانند دستورالعمل پخت و پز است و این دستورالعمل، غذا را به محصول نهایی تبدیل می کند که کاربران در مرورگر خود می بینند.

همانطور که خزنده گوگل HTML را بازیابی می‌کند، فرآیند رندر با تفسیر کد و جمع آوری منابع برای نمایش صفحه وب به صورت بصری آغاز می شود.

مفاهیم SEO از تگ های سفارشی HTML

در حالی که استففاده از تگ‌های سفارشی به نفع توسعه‌دهندگان است، تاثیر آن‌ها بر سئو را نمی‌توان نادیده گرفت. تگ‌های سفارشی می‌توانند بر روی سئو تأثیر بگذارند، زیرا موتورهای جستجو مانند گوگل معمولاً برای درک محتوا و ساختار صفحه به تگ‌های استاندارد HTML متکی هستند.

برای مثال، اگر شما یک عنصر سفارشی را در وب سایت خود استفاده نمایید، ممکن است موجب شود که گوگل تگ‌های استانداردی را که در حین رندر دنبال می‌شوند تشخیص ندهد. این امر می تواند منجر به از دست دادن متا تگ‌های مهم مرتبط با سئو توسط گوگل شود. و این اتفاق ضربه مهلکی به سئوی وب سایت شما خواهد بود.

به چه دلایلی استفاده از تگ های HTML سفارشی در هدر سایت مناسب نیست!

اگرچه تگ های HTML سفارشی انعطاف پذیری بیشتری را برای شما ارائه خواهند داد، دلایلی نیز برای استفاده محتاطانه از آنها وجود دارد. علاوه بر نگرانی های آقای مولر، تگ های HTML سفارشی به طور بالقوه می توانند مشکلات سازگاری با مرورگرهای قدیمی و صفحه خوان‌ها را ایجاد کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که وب سایت شما دچار درگیری‌هایی در فضای نام جهانی “global namespace” شود و همچنین نگرانی‌هایی در مورد قابلیت جداسازی، معنا و ارائه محتوا نیز در این زمینه وجود دارد.

از برچسب های JSON-LD به عنوان یک راهکار جایگزین استفاده نمایید

برای افرادی که می‌خواهند سئوی وب سایت خود را بهبود بخشند و در عین حال انعطاف‌پذیری تگ‌های سفارشی را حفظ کنند، تگ‌های JSON-LD جایگزین امیدوارکننده‌ای هستند. JSON-LD یا نمادگذاری شی جاوا اسکریپت برای داده های پیوندی، روشی را برای رمزگذاری داده‌های پیوندی با استفاده از JSON ارائه می دهد.

هنگامی که ساختار مناسبی داشته باشید، این داده ها می توانند در یک تگ < script > از نوع application/ld+json برای ارائه ابرداده ساختار یافته در مورد صفحه استفاده شوند.این کار باعث می شود که موتورهای جستجو به راحتی مطالب را تفسیر کنند. این اسکریپت اطلاعات کلیدی در مورد یک سازمان را به موتورهای جستجو منتقل می کند و شانس رتبه بندی صفحه را در نتایج جستجوی مرتبط افزایش می دهد.

به طور خلاصه در حالی که توسعه وب با ابزارهای جدید و هیجان انگیز همچنان در حال تغییر است، تاثیر تگ های HTML سفارشی بر سئو هنوز در حال درک و پیشرفت هستند. و در نهایت افرادی که نگران سازگاری یا مسائل SEO هستند ممکن است به عنوان راهکار قابل قبول‌تر ترجیح دهند از تگ های استاندارد HTML یا JSON-LD به عنوان جایگزین استفاده نمایند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *